27.02.2023
Program profilaktyka chorób układu krążenia (ChUK) - pakiet nieodpłatnych badań
Profilaktyka chorób układu krążenia (ChUK)
Choroby układu krążenia (CHUK) stanowią główną przyczynę zgonów na świecie. Umieralność z powodu chorób układu krążenia w Polsce należy do najwyższych w Europie, pomimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia. Głównym czynnikiem wpływającym na ten niechlubny wynik jest styl życia, mianowicie: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres oraz niewystarczająca ilość aktywności fizycznej. Złe nawyki mogą doprowadzić do otyłości, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego krwi.
Profilaktyka chorób układu krążenia, to bezpłatny program diagnostyczny skierowany do osób pomiędzy 35 a 65 rokiem życia u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia oraz nie korzystały w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy.
Głównym celem programu jest obniżenie o około 20% zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia osób, które zostały objęte programem dzięki wczesnemu wykrywaniu i redukcji występowania i natężenia czynników ryzyka, a także zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia (CHUK), wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem CHUK oraz promocja zdrowego stylu życia.
Zagadnienia omówione poniżej:
Do programu kwalifikują się osoby, które:
są pomiędzy 35 a 65 rokiem życia,
dotychczas nie miały rozpoznanej choroby układu krążenia,
w ostatnich 5 latach nie korzystały z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy,
są ubezpieczone (mają uprawnienia do świadczeń finansowanych ze środków publicznych),
uzupełnili ankietę.
Podstawą wykonania badań w ramach profilaktyki chorób układu krążenia jest spełnienie w/w warunków oraz deklaracja do lekarza i do pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożona w SPZOZ Pomiechówek.
Badania w ramach programu udzielane są bez skierowania, jednakże należy wypełnić ankietę (pobierz dokument) i w dogodnym terminie umówić się na wizytę z pielęgniarką POZ w celu omówienia udzielonych odpowiedzi i pobrania materiału do badań.
Badania w ramach Profilaktyki ChUK
stężenie cholesterolu całkowitego,
stężenie cholesterolu LDL,
stężenie cholesterolu HDL,
stężenia triglicerydów,
stężenie glukozy we krwi,
pomiar ciśnienia tętniczego,
ocena miarowości rytmu serca,
pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Przed pobraniem krwi zaleca się wypicie od 1 do 2 szklanek wody (czystej, bezsmakowej - najlepiej lekko gazowanej), ponieważ zapobiega to odwodnieniu organizmu (żyły przy odwodnieniu stają się mniej widoczne). Woda powoduje, że żyły są lepiej uwypuklone - dzięki czemu łatwiej dokonać wkłucia i pobrać materiał do badania.
Zaleca się, by ostatni posiłek poprzedniego dnia był spożyty nie później niż o godz.18.00.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 10-15 minutowy odpoczynek.
Jakie informacje uzyskamy po wykonaniu badań?
Cholesterol całkowity to związek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu np. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego. Jednakże jego zbyt wysoki poziom w organizmie może zwiększać ryzyko zawału i udaru. Cholesterol jest dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem, a także jest produkowany przez sam organizm z innych związków tłuszczowych. Na podstawie wyniku stężenia cholesterolu całkowitego wnioskować można o stanie gospodarki lipidowej i zaburzeniach metabolicznych, a co za tym idzie ryzyku rozwoju miażdżycy tętnic i powikłań sercowo- naczyniowych.
Cholesterol HDL to jedna z frakcji cholesterolu całkowitego, określany jest mianem „dobrego” cholesterolu i odpowiada za transport cząsteczek cholesterolu z różnych tkanek organizmu do wątroby, gdzie są metabolizowane i zużywane do tworzenia kwasów żółciowych. Odpowiednie stężenie cholesterolu HDL zapobiega odkładaniu się w ścianach tętnic związków tłuszczowych przyczyniających się do miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Cholesterol LDL jest frakcją cholesterolu, która odpowiada za dostarczenie cząsteczek cholesterolu z wątroby do tkanek organizmu i jest to tzw. „zły” cholesterol. Nadmiar cząsteczek cholesterolu LDL zwiększa ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy, choroby wieńcowej serca, zawału lub udaru mózgu.
Pomiar stężenia triglicerydów przydatny jest w diagnostyce dyslipidemii (nieprawidłowe ilości lub skład frakcji lipidów) oraz w ocenie ryzyka rozwoju miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych oraz ostrego zapalenia trzustki.
Oznaczenie stężenia glukozy we krwi służy do oceny metabolizmu węglowodanów - poziom stężenia glukozy we krwi wynika z rozpadu węglowodanów przyjmowanych wraz z pożywieniem i konwersji glikogenu do glukozy w wątrobie. Oznaczenie stężenia glukozy we krwi jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia choroby metabolicznej - cukrzycy.
Wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index, BMI) stanowi stosunek wagi ciała do wzrostu. Normy wskaźnika BMI wyznaczyła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jednakże zakres wartości wskaźnika BMI został opracowany wyłącznie dla osób dorosłych i nie może być stosowany u dzieci. Im wyższy współczynnik BMI, tym wyższe ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadmierną masą ciała np. choroby serca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca oraz zapalenia mięśni i stawów.
Zakresy wartości BMI (kg/m²):
poniżej 16 – wygłodzenie
16,0 – 16,9 – wychudzenie
17,0 – 18,5 – niedowaga
18,5 – 24,9 – pożądana masa ciała
25,0 – 29,9 – nadwaga
30,0 – 34,9 – otyłość I stopnia
35,0 – 39,9 – otyłość II stopnia (duża)
powyżej 40 – otyłość III stopnia (otyłość skrajna)
Pożądany zakres wartości BMI zależy również od wieku i wynosi odpowiednio:
19 – 24 lata: 19 – 24
25 – 34 lata: 20 – 25
35 – 44 lata: 21 – 26
45 – 54 lata: 22 – 27
55 – 64 lata: 23 – 28
ponad 64 lata: 24 – 29
Źródło
Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia | Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK) | https://pacjent.gov.pl/profilaktyka [dostęp 2023-02-27].
WHO | Mean Body Mass Index (BMI), WHO [dostęp 2023-02-27].
Grimm i inni, Żywienie. Atlas i podręcznik, wyd. 1 pol., Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2012, ISBN 978-83-7609-653-7, OCLC 812586971.
#profilaktyka #ChUK #chorobyukładukrążenia
ul. Słoneczna 51
05-180 Pomiechówek
przychodnia@spzozpomiechowek.pl
POZ: 22 785 41 20, Stomatologia: 22 774 75 70